Historia

System Modliszki powstał w prowincji Shandong (Szantung). Przed zjednoczeniem Chin i powstaniem cesarstwa pierwsze ośrodki władzy, a także kultury i życia duchowego Chin znajdowały się właśnie w prowincji Shandong.

Shandong obejmuje rozległą równinę, po której płynie ku morzu Żółta Rzeka (huang he). Pośrodku prowincji wznoszą się stare góry, które niegdyś utworzyły Półwysep Szantung. Góry te zawsze stanowiły przeszkodę dla Żółtej Rzeki, zmuszając ją do płynięcia to na południe, to na północ. Na końcu rzeka wpada do Zatoki Bohai, nad którą leży główny port prowincji – Yantai. Yantai położone jest na półwyspie, otoczonym z trzech stron przez wody Morza Żółtego i Zatoki Bohai. To tutaj przez wiele lat rozwijał się system Modliszki.

Miasto Yantai położone jest w prowincji Shandong, nazywanej w przeszłości Lu lub Qilu dlatego, że na terenie znajdowały się dwa królestwa: Qi i Lu. Legenda mówi, że pewnego dnia w okresie Wiosen i Jesieni (770-476 r.p.n.e.) król Zhuang Gong z królestwa Qi podróżował powozem przez swoje terytorium. Nagle jego powóz zatrzymał się, gdyż woźnica na drodze zobaczył modliszkę (którą w Chinach otacza się czcią). Zhuang Gong wysiadł z powozu i ostrożnie z szacunkiem przeniósł modliszkę na trawę. To zdarzenie zainspirowało go do opracowania broni, której ostrze wzorowane jest na przednich odnóżach owada. Żołnierzy uzbrojonych w tę broń nazywano modliszkowymi żołnierzami. Około 1630 roku naszej ery chiński mistrz sztuk walki Wang Lang, zainspirowany tą legendą, opracował styl walki znany jako tang lang quan.

Inna opowieść mówi, że twórcą systemu tang lang quan był opat drugiej generacji buddyjskiego klasztoru Huayansi, Shang Shan Xiahe. Jest to imię buddyjskie uzyskane po zostaniu mnichem. Jego imię świeckie brzmiało Yuqi. Żył on w latach 1609-1702. Jednakże zgodnie z powszechnym mniemaniem i dostępną literaturą, styl Modliszki został stworzony przez człowieka o imieniu Wang Lang.

Więc jak to w końcu było?

Otóż Yuqi był przywódcą ludowego powstania przeciw Mandżurom (dynastia Qing 1644-1912 r.), gdy więc powstanie upadło, musiał ukryć się w jednej ze wsi w górach Laoshan (wysokość 1133 m). Odkryli go tam jednak żołnierze mandżurscy, co zmusiło go do szukania schronienia w pobliskiej świątyni Huayansi. Tamtejszy przeor przyjął go, a dla bezpieczeństwa skropiono mu twarz wrzątkiem tak, by go nikt nie mógł rozpoznać. Później Yuqi został prawdziwym mnichem i stworzył system Modliszki. Kontaktował się jednak cały czas z przybywającymi z różnych stron przywódcami chłopskich rebeliantów. Znakiem rozpoznawczym był zwitek papieru, na którego obu stronach napisane było buddyjskie imię – Shang Shan Xiahe. Papier ten, po odpowiednim zwinięciu, powodował, że znaki układały się w napis Wang Lang. Przywódcy rebelianccy, by uniknąć wymieniania imienia Yuqi, mówili, że idą uczyć się stylu Modliszki od Wang Langa.

Historię tę można usłyszeć od taoistycznych mnichów z gór Laoshan. Jest to chyba najbardziej prawdopodobna wersja powstania systemu Modliszki, gdyż w górach Laoshan znajduje się grób Yuqi oraz ustawiony jest pomnik ku jego pamięci.

W czasie rozkopywania starego grobowca Ma Wang Dui w prowincji Jiangxi odkryto 32 rysunki, przedstawiające techniki charakterystyczne dla stylu Modliszki. Istnieje zatem możliwość, że styl Modliszki mógł powstać w czasach dynastii Han (206 r.p.n.e.-220 r.n.e.). Ponieważ w chwili obecnej dostęp do grobowca jest bardzo ograniczony należy poczekać i sprawdzić czy istnieją podobieństwa między przedstawionymi pozycjami, a pozycjami współcześnie ćwiczonego stylu. Przedstawione techniki może stały się źródłem stworzonego później systemu tang lang quan.

Na podstawie istniejących materiałów, moment powstania stylu tang lang quan można przesunąć do czasów północnej dynastii Song (960-1127 r.). Fu Ju, przeor klasztoru Shaolin, trzykrotnie rozesłał zaproszenie do mistrzów osiemnastu stylów, wywodzących się z kręgów wojskowych, aby zebrali się w klasztorze i wymienili swoje techniki. Po spotkaniu, wszystkie najlepsze cechy spisano w formie książki „Shaolin Quan Pu” – Modliszka pokonująca wroga. Można prześledzić, że w tamtych czasach wojenna taktyka Wang Langa obejmowała już listę osiemnastu mistrzów. Potrzebne są jednak dodatkowe badania tekstów historycznych, aby móc określić dokładną datę powstania stylu.

Legenda o powstaniu stylu Modliszki

Wang Lang uczył się kung fu w klasztorze Shaolin. Pewnego dnia zmierzył się z mistrzem stylu tongbei quan – Han Tong. Nie mógł go jednak pokonać (niektóre źródła podają, że Wang Lang został pokonany przez opata klasztoru Laoshan). Podczas samotnego pobytu w górach Wang Lang zaobserwował modliszkę, walczącą z cykadą. Cykada, choć większa, w walce nie miała żadnych szans. Zafascynowało to Wang Langa; złapał modliszkę i zaniósł do klasztoru. Obserwując ruchy przednich odnóży owada, adaptował je do znanych sobie technik. Po trzech latach opracował podstawy systemu Modliszki na tyle dobrze, że był w stanie pokonać opata klasztoru.

Trudno powiedzieć czy tak było naprawdę. Możliwe, iż istniało dwóch ludzi o nazwisku Wang Lang. Pierwszy żył w czasach dynastii Song (960-1279 r.), drugi na przełomie dynastii Ming (1368-1644 r.) i Qing (1644-1912 r.). Ten drugi, na podstawie odnalezionych zapisków pierwszego, opracował system tang lang quan.