Kung fu

Zwrot kung fu (chiń. 功夫, Gōngfu) używany jest w większości krajów świata na określenie chińskich sztuk walki. W Chinach używa się słowa wushu (chin. 武術), oznaczającego sztuki walki, sztukę wojenną. Zwrot kung fu w języku chińskim oznacza natomiast osiąganie czegoś poprzez ciężką i wytrwałą pracę.

Kung fu (wushu) ma bardzo długą tradycję. Pierwsze zapiski o sztukach wojennych pojawiły się w Chinach 2000 – 2500 lat temu, jednakże najszybszy rozwój kung fu rozpoczął się około 500 lat temu. Chińskie sztuki walki wywarły wpływ na systemy walki znane obecnie w innych krajach. Z chińskich sztuk walki wywodzi się m.in. japońskie karate.
Jest wiele styli kung fu. W naszym Klubie nauczany jest przede wszystkim styl Siedmiogwiezdnej Modliszki, znany też jako Boks Modliszki.

Styl Modliszki (tanglangquan) jest klasycznym chińskim systemem walki. Mówi się, że jest on „stylem walki naśladowczej” (styl naśladujący ruchy owada). Jednakże styl Modliszki nie jest systemem walki naśladowczej, a to dlatego, że wziął za motto walecznego ducha modliszki, a nie naśladowanie jej ruchów.

Styl Modliszki jest systemem bardzo wszechstronnym. Korzysta z pełnego arsenału uderzeń, przechwytów, dźwigni, podcięć i rzutów oraz ataków na punkty witalne. Daje to możliwość teoretycznie niekończących się serii kombinacji jednoczesnych ataków i obron. Wszelkie uderzenia i rzuty wykonywane są w błyskawicznych seriach. Praca nóg w Modliszce to szybkie i ciągle zmieniające się kroki umożliwiające druzgoczący atak oraz szybką i nieuchwytną obronę.

W swej historii styl Modliszki wyszkolił jednych z najlepszych chińskich wojowników, zasługując na opinię jednego z najskuteczniejszych styli walki.

Kung fu było dyscyplina pokazową na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.